Skip to main content

Míg évekkel ezelőtt számtalan helyre el tudtak menni az akkori fiatalok egy kicsit leereszteni a suli utáni gőzt, addig ma erősen el kell azon gondolkodniuk, hogy milyen lehetőségeik adódnak a városban a délutáni kikapcsolódásra. Az egri, vagy az Egerben tanuló fiatalok kedvenc helyei ma leginkább, – ahogyan ők mondják – a Dobó, a Bözsi (Erzsébet udvar), a Meki és az Agria Park, avagy a pláza. Régen valóban könnyebb volt a fiatalok élete? Ezt a régóta a mélyben lapuló kérdést hozta felszínre Oroján Sándor önkormányzati képviselő a közösségi oldalára feltöltött legfrissebb  videójában. 

A cikk szerzője a 90-es években volt fiatal, ezért pontosan látja azokat a szembetűnő különbségeket, ami a fiatalok szórakozási lehetőségeit illeti Egerben.

Kissé már közhelyesnek tűnhet, de abban az időben jóval több lehetősége volt a fiataloknak kikapcsolódásra. Talán sokan emlékeznek még az Ifjúsági ház büféjére, ahol igazi közösségi élet zajlott, az ugyanott rendszeresen megtartott Ifi házas diszkókra, ahol máig tartó szerelmek szökkentek szárba, vagy éppen az egykori Stellára, ahová biliárdozni jártak oly sokan, de hosszasan lehetne még folytatni a sort – írja cikkében az egerhirek.hu

Folytatják – ezen, mára már nem létező közösségi tereknek és közkedvelt szórakozóhelyeknek a szerepét jobbára átvette a Meki, vagy épp a pláza, mint az a videóban is többször elhangzik. Ha éppen a fiatalság nem a gyorsétteremben vagy a bevásárlóközpontban találja meg a számítását, akkor minden másra ott vannak a belvárosi terek. Ha éppen jó az idő. 

Ez a helyzet mindenképpen megoldást igényel Egerben, hiszen évek óta arról hallani, hogy vészesen fogy a város lélekszáma, sok fiatal dönt úgy, hogy más városban szeretne boldogulni a tanulmányaik elvégzése után. Ennek ékes példája, hogy a legutóbbi önkormányzati választás óta jelentősen megcsappant Eger lakosságszáma, ezért újra kellett rajzolni a választókörzetek határait, ami a júniusi voksolásnál lesz majd érdekes. Mint ismert, korábban 12 egyéni választókerület volt Egerben, de a lakosságszám csökkenése miatt immáron 10 egyéni körzetet kellett kialakítani. Erre már nyugodtan lehet azt mondani, hogy a saját bőrünkön érezzük a probléma súlyát, de úgy tűnik a városvezetés továbbra is téli álmot alszik az ügyben, pedig a vészcsengő már évek óta itt viszhangzik az Eged aljában.

A fiatalok valódi közösségi tér híján a Dobó téren, az Erzsébet udvarban, (vagy ahogyan a legtöbben hívják közülük a Dobón, vagy a Bözsin) vagy épp a Kracker udvarban bandáznak, de szívesen látogatják a McDonalds-ot és az Agria Parkot is, ami erősen behatárolja a kikapcsolódási lehetőségeiket. Ezt a jelenséget emelte fénykörön belülre Oroján Sándor önkormányzati képviselő legújabb videójában.

Mivel az Egerért MOST Egyesület logója alatt futó videó láthatóan nagyot fut a közösségi médiában, megkérdeztük Ábry Zoltánt, a szervezet alelnökét is, – aki egyben az Utcazenészek Versenye Egerben főszervezője -, hogyan látja ezt a jelenséget.

– Oroján Sándor képviselő, aki egyben az egyesület polgármester-jelöltje is, egy érzékeny témára tapintott rá egyik minapi videójában. Te, mint aki Eger egyik legnépszerűbb eseményét is szervezed nyaranta, mit szólsz ahhoz, hogy a fiatalok közösségi tér híján a város terein ütik el az idejüket?

– Én is pontosan ugyanezeket a gondolatokat hallom minden évben az Utcazenészek Versenye gimnazistákból álló szervezői stábjából. Azt tudni kell, hogy hetekig dolgozunk közösen a fiatalokkal a rendezvény előkészítésén és lebonyolításán. Mindeközben őszintén megosztják velem a gondolataikat, félelemeiket. A helyzet az, hogy érzik, hogy valami hiányzik Egerből, de nem tudják, hogy micsoda. Hiába is mesélek nekik, hogy volt egyszer egy Ifi Ház, meg a MÁS Klub, a Stella, a Bowling…stb. mert mára már nyoma sincs ezeknek az intézményeknek. Ugyanolyan érthetetlen számukra, hogy mit jelent az ifi közösségi tér, mint a nagymamáknak a TikTok trend fogalma. Márpedig a fiataloknak ez utóbbi a valóság. És ezt a mérgező valóságot mi szabadítottuk rájuk, azzal, hogy Eger felszámolta a fiatalok közösségi tereit. A város tartozik a fiataloknak minimum egy, de inkább kettő, valóban funkcionáló ifjúsági térrel. Ráadásul 20 év fölött jön csak az igazi tragédia, ami már a városunk karakterét is erősen befolyásolja.

– Ez a probléma valóban kihat a város megtartó erejére?

– Arról van szó, hogy mára Egerben egyenesen lehetetlen önálló életet kezdeni. Sem az itt születetteknek, sem azoknak, akik esetleg más városból vágyódnának ide. Saját ingatlan megvásárlására esélyük sincs, de ha mégis belemennek egy bankhitel konstrukcióba, akkor csapdába esnek. És ezt a fiatalok már tisztán felismerik. Nem is vágnak bele egy ilyen bizonytalan kalandba. Ekkor szétnéznek a nagyvilágban, ismerősi körben, hogy ki mit ajánl nekik. A nyugati országok városai, és az ott élő ismerőseik sokkal csábítóbb ajánlatot adnak nekik: létbiztonságot. Nyugalmat, fejlődési lehetőséget, valós perspektívát egy kiegyensúlyozott életre. Mindazt, amiről a mai 50-60-asok is álmodtak anno, de idehaza nem lett belőle semmi. 

– Mi lenne a megoldás szerinted arra, hogy a fiatalok Egerben találják meg a jövőképüket?

Bennem felmerül a kérdés, hogy mi lesz egyszer, ha ezek a fiatalok visszatérnek Egerbe. Hazahozzák mindazt a tapasztalatot, amit külföldön, vagy nálunk fejlettebb környezetben szereztek. Milyen hatással lesz az Eger karakterére? Izgalmasan hangzik ez a gondolati kísérlet de garantálom bárkinek, hogy ez nem fog megtörténni. Villámcsapásra a semmiből, csak úgy magától biztosan nem. Jelentős erőfeszítést kell tennie a városnak, hogy kitaláljuk, és aztán aktívan beleálljunk egy, az eddiginél merőben másabb hozzáálláshoz a fiatalokkal kapcsolatosan. Amit biztosan tudok, hogy ehhez csapatjáték kell!

Forrás: egerhirek.hu

Önt is bosszantja mi folyik itt Egerben? Vagy úgy érzi jó irányba mennek a dolgaink?

Írjon véleményt az EgerInfón!

Részletek