Magyar Péter: Közép-Európa erős és jelen van, készen áll saját jövőjének alakítására

Magyar Péter: Közép-Európa erős és jelen van, készen áll saját jövőjének alakítására

User avatar placeholder
Írta: Balázs Németh

június 24, 2026

A Közép-Európa itt van, dinamikus és kész arra, hogy saját jövőjét formálja – ezt közölte a miniszterelnök a visegrádi négyek kedden Magyarországon megrendezendő találkozójának üzeneteként.

Magyar Péter napirend előtt az Országgyűlésben azt mondta, ez egy olyan térség, amely több mint 65 millió ember otthona, Európa egyik kiemelt ipari központja, az unió gazdasági növekedésének egyik motorja, és egyre fontosabb szereplője a kontinens biztonságának is.

Ha sikerül a teendőinket megfelelően végezni, néhány évtizeden belül Közép-Európa történetét a felemelkedés, az önbizalom, a béke és az együttműködés történeteként fogják mesélni” – fogalmazott. Hozzátette, erre az időszakra úgy fognak emlékezni, mint amikor a térség országai felismerték saját erejüket, visszaépítették egymásba vetett bizalmát, és közösen alakították Európa jövőjét.

A kormányfő azt javasolta a négy országnak (Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia), hogy dolgozzanak közösen azon, hogy közösen legyenek erősebbek, mint valaha.

Kifejtette: 1991-ben a közép-európai vezetők rájöttek, hogy a kommunizmus bukása önmagában nem hoz sikert, a szabadság megteremtéséhez intézményeket, együttműködéseket, gazdaságot és demokratikus jogállamot kell építeni. Felismerték azt is, hogy ezt a feladatot könnyebb együtt megvalósítani, mint külön-külön – idézte fel.

Megjegyezte: akkor is voltak viták az országok között, voltak sérelmek, erős nemzeti érdekek, mégis a közös jövő volt a fontosabb.

az Orbán-kormány idején a V4 mélypontra került, pedig ez senkinek nem volt érdekében, sem Magyarországnak, sem a régiónak, sem Európának. Magyarország elvesztette a bizalmat, a régió országai egyre ritkábban léptek fel azokban a kérdésekben, amelyek meghatározták a jövőjüket, és Magyarország szinte minden gazdasági mutató tekintetében elmaradt Közép-Európától

– mondta.

Magyar Péter kitért arra: Magyarországnak vitái és természetes versenytársai vannak sok térségi országban, a külhoni magyarság ügyeiben pedig súlyos nézetkülönbségek mutatkoznak Szlovákiával. De az együttműködés alapja nem az, hogy mindenben egyetértünk, hanem az, hogy közös térben élünk, közös történelmet és sorsot hordozunk, sok közös érdek köt össze minket – mutatott rá a miniszterelnök.

Beszámolt arról, hogy kedden Gödöllőn találkozik V4-es partnereivel.

Közölte, nem véletlen vagy üres gesztus volt, hogy a választási győzelem után az első útja Varsóba vezetett, Magyarország érdeke ugyanis a magyar-lengyel bizalom helyreállítása, a visegrádi együttműködés újjáépítése és a rendszeres politikai párbeszéd visszaállítása.

Megjegyezte: az az ezeréves lengyel-magyar barátságot nem tudja néhány elhibázott év tönkretenni.

A kormányfő a V4-es együttműködés fontos témájaként említette a közlekedési és energetikai kapcsolatok kiépítését, a fejlesztéspolitika összehangolását, a közös fellépést a stratégiai beruházások érdekében, valamint a megfelelő gazdasági környezet megteremtését. Magyar Péter ugyancsak lényegesnek nevezte az egyetemi, kutatási, innovációs együttműködés kiépítését, továbbá a politikai bizalom visszaépítését.

MTI

Google Hírek

Image placeholder