Skip to main content

Az idei önkormányzati választásokon az egri Fidesz az elmúlt évtizedek legnagyobb győzelmét aratta. Polgármester-jelöltjük nyert 10-ből 9 körzetet a Fidesz-KDNP jelöltjei nyertek, az egy kivétel pedig a KDNP-tag Bódi Zsolt felnémetről, aki könnyen megszerezhető “független” képviselő a kormánypártoknak. Mi áll a rendkívüli győzelem mögött, és milyen eredménnyel sikerült mindezt elérni?

Fidesz Egerben vs. Fidesz Egerben

Első lépésben érdemes megvizsgálni, hogy hogyan alakult a Fidesz szavazótábora az elmúlt 15 évben, a 2009-es EP választás óta Egerben.

2009-ben, a Fidesz-KDNP szövetség Egerben 50% fölötti eredményt ért el az Európai parlamenti választásokon.

2014-ben ugyanez a támogatottság 45,5% volt, 2019-ben 47,6%.

2024-ben minden idők leggyengébb fideszes eredménye született Egerben, mindösszesen 37%-ot kaptak a kormányzó pártok a város lakóitól. A beszakadás elég látványos, de még látványosabb, ha az egri eredményeket az országossal hasonlítjuk össze.

Egri Fidesz vs. Fidesz átlag

Az egri Fidesz támogatottságát kristálytisztán megmutatja, hogy a Fidesz országos teljesítményéhez képest milyen eredményt értek el helyben. Az országos átlagtól az egri eredmény 2014-ben 6%-kal maradt el. A 2014-es EP-választáson a Fidesz-KDNP 51,5%-ot kapott Magyarországon, Egerbe mindössze 45,5%-ot.

2019-re szűkült az olló, vagyis a helyi Fidesz teljesítménye javult az országos átlaghoz képest, a különbség 5% alá csökkent.

2019-ben országosan 52,5%, Egerben 47,6% a kormánypártok támogatottságának alakulása.

2024 a Fidesz-KDNP EP-listás eredményeinek tekintetében a legrosszabb eredményt hozta országosan, de méginkább Egerben. Az olló ugyanis tovább nyílt. Az országos 44,8%-os eredménynél 7%-kal kevesebbet, 37,8%-ot kapott csak a Fidesz Egerben.

Összességében az látszik, hogy míg 2014 és 2019 között a Fidesz megítélése Egerben közelített az országos átlaghoz, a Pajtók-érában az egri listás eredmény látványosan romlott.

Egy a tábor, Pajtók Gábor

Az önkormányzati választások 2014. óta az Európai parlamenti választások évében kerülnek megrendezésre. Az EP-ről tavasszal, az önkormányzatokról ősszel döntöttek a választók, egészen 2024-ig, amikor is e két választás egyaránt tavasszal került megrendezésre.

Az egri Fidesz polgármester jelöltje, Habis László 2014-ben és 2019-ben is kevesebb szavazatot kapott, mint a Fidesz-KDNP az EP-választásokon. 2014-ben 38,3%-kal nyert Habis polgármesteri széket, míg a Fidesz-KDNP listás eredménye 45,5% volt. A különbség több mint 7%.

2019-ben a különbség ugyan csökkent, de Habis 43,7%-os eredményével még így is közel 4%-kal kevesebbet kapott, mint amennyit a narancssárga logó.

Vágner Ákos azonban jobban összefogta a zsugorodó Fidesz-tábort, mint elődje, 2024-ben az ő eredménye 35,5% lett, vagyis alig 2%-ra megközelítette a Fidesz-logó eredményét, mindezt úgy, hogy nem 4 ellenféllel küzdött a szavazatokért, mint annak idején Habis László, hanem 7-tel.

Csak a Fidesz, de egyre kevésbé

A 2024-es EP-s és önkormányzati választások eredményéből néhány tény érdekes következtetésekhez vezet. Soha ilyen rossz eredményt nem ért még el a Fidesz az EP-választásokon, soha ilyen alacsony támogatottsága nem volt.

Egerben a Fideszt nemcsak kevesebben támogatják, mint az országban, hanem a 2019-ig záródó olló újra kinyílt. A Pajtók-féle Fidesz egyre jobban lemarad a Fidesz országos átlagához képest.  

Hiába indult sok jelölt az önkormányzati választásokon, hiába volt több ex-fideszes a szavazólapon, a Fidesz-tábor egységesen szavazott a polgármester jelöltre is, sőt: soha ilyen egység nem volt. A sok induló elsősorban az ellenzék táborát osztotta meg, így hiába csökkent a Fidesz-KDNP támogatottsága rekord alacsony szintre a városban, az egymással versengő jelöltek megosztották az ellenzéki voksokat, így a város ismét kék és narancssárga színekbe öltözött.

Önt is bosszantja mi folyik itt Egerben? Vagy úgy érzi jó irányba mennek a dolgaink?

Írjon véleményt az EgerInfón!

Részletek